english   po polsku

Witaj na stronie

jaceksmietanski.netO autorze

Dr Jacek Śmietański jest pracownikiem Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Bioinformatyk. Członek Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego (PTBI), sympatyk Polskiego Stowarzyrzenia Sztucznej Inteligencji (PSSI).

Prowadzi badania naukowe w zakresie bioinformatyki strukturalnej. W szczególności pasjonują go takie wyzwania jak przewidywanie struktur przestrzennych kwasów nukleinowych (RNA) i białek oraz detekcja i klasyfikacja odziaływań w obrębie i pomiędzy tymi cząsteczkami, a także przewidywanie funkcji i identyfikacja sieci oddziaływań.

W swojej pracy wykorzystuje techniki sztucznej inteligencji, w szczególności algorytmy klasyfikacyjne i predykcyjne zaliczane do tzw. metod uczenia maszynowego.

Doświadczony programista i popularyzator Pythona.

Przez kilka lat zajmował się także analizą obrazów medycznych i biologicznych. Zwieńczeniem tego etapu badań jest (oprócz publikacji w czasopismach naukowych) książka poświęcona przetwarzaniu, rozpoznawaniu i rozumieniu obrazów medycznych. Nakład został już, niestety, wyczerpany, książka dostępna jest w bibliotekach wybranych uczelni (między innymi w bibliotece naszego Wydziału).

Opracował autorskie moduły kształcenia w zakresie bioinformatyki (bioinformatyka, bioinformatyka strukturalna).

Działa także jako popularyzator nauki. Jest zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu miesięcznika Forum Akademickie za artykuł pt. "Czy komputer widzi więcej niż człowiek?".

Prywatnie kolekcjoner biletów, założyciel Wirtualnego Muzeum Biletów, autor publikacji poświęconych biletom, współtwórca wystaw i prezentacji biletowych. Aktywny członek społeczności geocachingowej.

II UJmain page

http://jaceksmietanski.net            ©  Jacek Śmietański 2015

facebook researchgate linked in git-hub     Valid XHTML 1.0 Strict